Uroczystość pasowania uczniów na czytelników biblioteki szkolnej

W naszej szkole uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej na czytelników biblioteki szkolnej od kilku lat weszła na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń.

Pasowanie zostało zorganizowane w dniu 1 grudnia 2011 roku, kiedy to już uczniowie znają prawie cały alfabet, potrafią czytać i liczyć. Celem spotkania było zapoznanie wszystkich najmłodszych uczniów z biblioteką, sposobem wypożyczania, oddawania i szanowania książek, ale przede wszystkim  rozbudzenie aktywności czytelniczej wśród dzieci oraz „otwarcia” się na literaturę i  jej wartości.

Na uroczystość przybyła pani dyrektor Beata Grabarczyk-Tomaszewicz, panie wicedyrektorki: Urszula Świercz i Małgorzata Tomaszek. Honorowymi gośćmi byli uczniowie klasy pierwszej, którzy składali przyrzeczenie. Aktyw biblioteczny, uczniowie klasy Vb przygotowali ciekawą inscenizację pt. „W świecie książek”, która było wprowadzeniem do części zasadniczej, czyli Pasowania Pierwszoklasistów na Czytelników. Ważną rolę odegrały przygotowane przez uczniów stroje i rekwizyty poszczególnych postaci, które urozmaiciły występy oraz rozwinęły wyobraźnię dzieci.

Uczniowie klasy pierwszej nie byli tylko biernymi widzami, ale poprzez konkursy czytelnicze oraz pytania zadawane przez panie bibliotekarki, mogli aktywnie uczestniczyć w uroczystości. Bardzo chętnie odpowiadali na pytania związane z bohaterami baśni, z biblioteką czy poszanowaniem książki. Nie kryli również radości, otrzymując pamiątkowe zakładki do książki i plany lekcji. Największą radość sprawił im słodki upominek za prawidłowe odpowiedzi konkursowe. Nawiązany został również kontakt z rodzicami, gdyż uczniowie otrzymali list, który mieli przekazać rodzicom. Zachęcał on do wspólnego czytania książek.

l.k.