Sprzątanie Świata - Polska 2011

W bieżącym roku, po raz osiemnasty, odbyła się akcja porządkowania środowiska, zapoczątkowana przez Iana Kiernana w Australii. Inicjatorką zorganizowania akcji w Polsce Clean Up the World, czyli Sprzątanie Świata jest Mira Stanisławska - Meysztowicz z Fundacji „Nasza Ziemia".

Hasłem przewodnim „Sprzątania Świata-Polska 2011” jest: Lasy to życie - chrońmy je". W ten sposób Fundacja „Sprzątanie Świata-Polska” i Fundacja „Nasza Ziemia” włączają się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ. Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej Polaków oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku.

W dniu 23 września 2011 r. uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do tej ogólnopolskiej akcji porządkowania, oczywiście w wymiarze lokalnym. Dzięki ich pracy zniknęło wiele śmieci z lasów otaczających Sochocin, m.in. położonych wzdłuż drogi do Kuchar Żydowskich oraz przy drodze do Gutarzewa. Oczyszczono też drogę prowadzącą do Kondrajca, a także część ulic w samym Sochocinie. Najmłodsze dzieci zadbały o czystość na terenie otaczającym budynki szkoły, przedszkola i stołówki. Działania dzieci były nadzorowane przez nauczycieli naszej placówki.

Przeprowadzona akcja odbyła się dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Sochocinie, którego pracownicy zaopatrzyli uczniów w worki na śmieci oraz rękawiczki, a także zorganizowali odbiór ponad 400 worków z odpadami.

Jak co roku uczniowie z zapałem przystąpili do działań, dając przykład dorosłym i – miejmy nadzieję – powód do refleksji nad własnym postępowaniem prowadzącym do zanieczyszczania środowiska. Powinniśmy dążyć do takiego stanu, w którym taka akcja jak „Sprzątanie Świata” nie będzie potrzebna.

m.z.