SEJMIK AKSJOLOGICZNY W NASZEJ SZKOLE

"Ziemia naszym wspólnym dobrem"- takie hasło przyświecało organizatorom Sejmiku Aksjologicznego zorganizowanego przez Publiczne Gimnazjum im. Orła Białego w Sochocinie 17 maja 2013 r. Było to jedno z szeregu działań podejmowanych w ramach przynależności do Towarzystwa Gimnazjów Poszukujących z Małych Miast i Wsi, którego założycielką i opiekunem naukowym jest wykładowca i profesor KUL, pani Krystyna Chałas. Toteż nad całością przedsięwzięcia czuwał zespół zadaniowy koordynujący pracę TGP: pani wicedyrektor Urszula Świercz, pani Wioletta Mączyńska, pani Maria Zdun, pani Dorota Goździewska, pani Agnieszka Oliszewska, pani Anna Sobótka. W tym roku do współpracy zostały zaproszone szkoły podstawowe funkcjonujące w gminie Sochocin. Tak więc w imprezie ekologicznej oprócz sochocińskiej szkoły podstawowej, wystąpili również uczniowie z Kołozębia i ze Smardzewa. Patronat nad przedsięwzięciem sprawował Urząd Gminy w Sochocinie i Nadleśnictwo Płońsk.

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć ekspozycję rysunków satyrycznych znanych twórców pod tytułem "Stop, zaśmiecaniu lasów" oraz wystawę prac laureatów konkursu plastycznego przeprowadzonego w szkołach podstawowych w klasach I-III, którego temat przewodni brzmiał: "Nawet dzieci segregują śmieci" Dyrektor PZSiPSw Sochocinie pani Beata Grabarczyk-Tomaszewicz powitała przybyłych na uroczystość gości: Wójta Gminy Sochocin panią Annę Zwierzchowską, przedstawiciela Nadleśnictwa Płońsk pana Szymona Różańskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej w Kołozębiu panią Małgorzatę Tomaszek, dyrektora Szkoły Podstawowej w Smardzewie pana Andrzeja Kozerę, wicedyrektorów PZSiPS w Sochocinie: panią Urszulę Świercz, panią Sylwię Nowicka, panią Izabelę Gajewską oraz wszystkich nauczycieli i uczniów. Wprowadzeniem w tematykę ochrony środowiska był wykład wzbogacony prezentacją multimedialną wygłoszony przez pana Szymona Różańskiego.

Po wystąpieniu gościa dalsza część miała charakter konkursu. Szkoły podstawowe zmierzyły się w walce o tytuł Gminnego Mistrza Gospodarowania Odpadami oraz Gminnych Wicemistrzów Gospodarowania Odpadami, natomiast uczniowie gimnazjum stanęli w szranki w Potyczkach Ekologicznych. Zmagania drużyn oceniało" pięcioro sprawiedliwych": przewodnicząca jury - pani Anna Zwierzchowska, pan Szymon Różański, pani Anna Twardo, pani Bogumiła Komorowska, pan Włodzimierz Zwierzchowski. Zadaniem uczniów klas IV-VI było wykonanie plakatów pod hasłem "Razem chrońmy naszą Ziemię-nasze rady na odpady" oraz przygotowanie rymowanki, wiersza lub piosenki zgodnych z tematyką plakatu. W tej kategorii zwycięstwo przypadło uczniom ze szkoły w Smardzewie. Jury oceniło także nadesłane na konkurs prace plastyczne przygotowane przez uczniów klas I-III. Tutaj lepsi okazali się mali twórcy z sochocińskiej placówki. Prawdziwie zacięty bój o punkty stoczyli gimnazjaliści. Trzyosobowe drużyny reprezentujące klasy musiały w czterech rundach wykazać się wiedzą i umiejętnościami na temat ochrony środowiska i segregacji odpadów. W czasie pracy zespołów publiczność miała okazję obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną w ramach działań Programu Stypendialnego Urzędu Marszałkowskiego dla uczniów szczególnie uzdolnionych, pt. "Skarby przyrodnicze naszej gminy", której autorem jest Jakub Piątkowski-uczeń klasy I A gimnazjum. Po podliczeniu punktów okazało się, ze cztery drużyny uzyskały taką samą ich liczbę. W związku z tym zorganizowano dogrywkę, ale nawet pytania zadawane przez przewodniczącą jury i przedstawiciela Nadleśnictwa nie wyłoniły jednego zwycięzcy. Toteż decyzją jury miano to przypadło trzem klasom: IIB, IIIA, IIIB. Tuż przed ogłoszeniem werdyktu jury, w oparach smogu na scenę wkroczyły oryginalnie ustylizowane tancerki z klasy IIA gimnazjum. W żywiołowym mini-spektaklu zilustrowały zagrożenia związane z zanieczyszczaniem środowiska naturalnego Ziemi oraz konieczność ratowania naszej planety przed degradacją.

Gminnym Mistrzem Gospodarowania Odpadami została Szkoła Podstawowa w Sochocinie, tytuły wicemistrzów przypadły szkołom w Kołozębiu i w Smardzewie. Każda ze szkół otrzymała oprócz dyplomów cenne nagrody-laptopy, które ufundował Urząd Gminy w Sochocinie. Natomiast gimnazjaliści wywalczyli sobie projektor multimedialny. Nagrody wręczyła Wójt Gminy Sochocin pani Anna Zwierzchowska, która podziękowała dyrekcji szkoły, nauczycielom za przygotowanie tak pięknej i bogatej w wartości edukacyjno-wychowawcze imprezy, zaś uczniom pogratulowała wiedzy i zaangażowania. Ostatnim punktem Sejmiku był słodki poczęstunek przygotowany dla wszystkich jego uczestników.

as