Majowa podróż

Kalendarium majowe bogate jest w doniosłe wydarzenia, które na stałe wpisały się w historię Europy, Polski i... naszej szkoły. Przywoływanie i pamiętanie o nich jest obowiązkiem każdego patrioty - obywatela wspólnoty europejskiej. Dlatego przypominamy, że 3 maja 1791 r. uchwalono konstytucję dla ratowania chylącego się ku upadkowi państwa. Zaś 9 maja jest Dniem Europy. Ponadto w tym roku szkolnym obchodzimy 10-lecie utworzenia Klubu Europejskiego, któremu warto w tym miejscu poświęcić kilka słów. Z inicjatywą utworzenia Klubu w Publicznym Gimnazjum w Sochocinie wyszła ówczesna Dyrektor a  obecnie Wójt Gminy Sochocin pani Anna Zwierzchowska oraz nauczycielki języka polskiego pani Małgorzata Mioduszewska i pani Sylwia Nowicka. Celem Klubu jest m.in. propagowanie wśród młodzieży wiedzy na temat Europy oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności za pokój, obronę praw człowieka i bezpieczeństwo. 

Aby uczcić wspomniane wydarzenia, 9 maja o godz. 10.00 w hali sportowej rozpoczęło się przedstawienie pt. „Majowa podróż” przygotowane przez p. Annę Sobótkę i p. Sylwię Nowicką. Dekoracje zostały przygotowane przez p. Barbarę Kochanowską i p. Katarzynę Giranowską-Kopeć. Podczas spektaklu mogliśmy oglądać ciekawą prezentację p. Sylwii Nowickiej oraz wspaniałą grę młodych aktorów. Mateusz Załęcki wcielił się w rolę klasowego fajtłapy – Przemka. Marta Przetacka - Magda, która nie przepadała za Przemkiem, ale za to lubiła być klasową gwiazdą. Natomiast Marta Żółtowska doskonale poradziła sobie w roli kasowego prymusa. Kolejnymi uczestnikami podróży była Weronika Gizińska, Paulina Kopczyńska i Marysia Kozłowska. Uczniowie wyruszyli balonem z Polski, podczas podróży przelatywali przez Niemcy, Czechy, Holandię oraz Hiszpanię. W naszym rodzinnym kraju szybowali nad Tatrami i grodem Kraka. Tam mogli podziwiać krakowiaka w wykonaniu małych tancerzy z klasy II, przygotowanych przez wychowawczynię – p.  Mariolę Dalecką. W Czechach spotkali spacerującą po Moście Karola Czeszkę - Annę Kuźniewską, która rozmawiała z jedną z uczestniczek wycieczki. Niestety ich rozmowę przerwał netoperek, Drakula z rumuńskiej  Transylwanii - Radosław Trzciński.  Potem przenieśliśmy się do Holandii, kraju słynącego z tulipanów i wiatraków. W Hiszpanii mogliśmy podziwiać piękny taniec flamenco zaprezentowany przez dwie siostry - Aleksandrę i Natalkę Gajewską, a towarzyszył im przystojny matador – Bartosz Jakubowski. Jednak podróż przerwała nagła kolizja balonu. Wycieczkowicze niespodziewanie znaleźli się na szkolnym przedstawieniu związanym z obchodami rocznicy Konstytucji 3 maja. Na scenie spała Sprawiedliwość - Anna Kuźniewska, która została obudzona przez Stańczyka - Kamila Leśniewskiego z powodu zbliżającego się rozbioru Polski w roku 1772. Król Stanisław August Poniatowski - Hubert Adamkiewicz wraz z zaborcami, czyli Fryderykiem - Wiktorią Rachubą, Katarzyną - Klaudią Szymańską i Józefem - Aleksandra Oporską w pantomimicznym tańcu  pojawili się na scenie. Zgodnie z historią nie udało się nikomu zapobiec rozbiorowi Polski. Nawet nie pomogło uchwalenie w roku 1791 Konstytucji 3 maja. Dramatyczny moment upadku Polski został w sposób symboliczny przedstawiony przez grupę taneczną składającą się z uczennic szkoły podstawowej i gimnazjum.                                     

Inscenizacja nagrodzona została  gromkimi brawami, widzowie podziękowali aktorom oraz nauczycielom za ogromny trud i wniesiony wysiłek.

Na zakończenie zaprezentował się szkolny chór, któremu akompaniował nauczyciel muzyki p. Włodzimierz Zwierzchowski.

Po występie pani wicedyrektor Urszula Świercz podziękowała wszystkim uczniom i nauczycielom za przygotowanie cudownego spektaklu.

Anna Kuźniewska  kl.IIB