LEKCJA HISTORII W MUZEUM - APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 20 listopada 2015 roku odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie i nauczyciele. Organizatorem uroczystości był Zespół Humanistyczny Szkoły Podstawowej. Za przebieg i organizację całej uroczystości odpowiedzialni byli nauczyciele: p. Katarzyna Giranowska –Kopeć, p. Małgorzata Makowska, p. Marzena Wojciechowska, p. Włodzimierz Zwierzchowski oraz p. Barbara Kochanowska. Celem imprezy było poszerzenie wiedzy historycznej naszych uczniów oraz krzewienie uczuć patriotycznych i kształtowanie właściwych postaw społecznych.

Apel rozpoczął się o godzinie 10.00 i składał się z dwóch części. W pierwszej części wybrani uczniowie  z kas  IV – VI oraz gimnazjum zaprezentowali ciekawą inscenizację, która była żywą lekcją historii w muzeum. W ciekawy i niecodzienny sposób nasi koledzy zaprosili nas do muzeum i przybliżyli nam trudną drogę Polaków do wolności. Grę aktorów uzupełniał śpiew chóru szkolnego, który przypomniał nam najpiękniejsze pieśni legionowe i patriotyczne z tamtych czasów. Wszyscy z zaciekawieniem i skupieniem oglądali przedstawienie i nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

Po krótkiej przerwie całą społeczność szkolną przywitali gimnazjaliści- Aleksandra Mączyńska i Łukasz Dumański , którzy prowadzili drugą część uroczystości, a mianowicie  „Potyczki Historyczne”, będące już tradycją naszej szkoły. W potyczkach uczestniczyli reprezentanci klas 4-6 (Zofia Mączyńska- kl. IVa, Zofia Jankiewicz- kl. IVb, Szymon Kamaszewski- kl. Va, Alan Antoniak – kl. Vb, Kacper Szafrański- kl. VIa, Weronika Zielińska – kl. VIb) i 1-3 gimnazjum (Patryk Gilewski- kl. IA, Przemysław Lewandowski- kl. IB, Patrycja Kruszewska –kl. IIA, Paweł Biliński –kl. IIB, Natalia Giranowska –kl. IIIA, Adrian Buliński- kl. IIIB). Dzięki specjalnemu losowaniu uczniowie zostali przypisaniu do poszczególnych drużyn:

Drużyna 1 -  SOKOŁY

Drużyna 2 - ORŁY

Drużyna 3 – JASTRZĘBIE

Drużyna 4 - WILKI

Drużyna 5- PANTERY

Drużyna 6 – TYGRYSY

Podczas dwóch rund zawodnicy wykazywali się swoją wiedzą historyczną dotyczącą I wojny światowej, odzyskania przez Polskę niepodległości, kształtowania się granic II Rzeczypospolitej, przemian społecznych i kulturalnych po 1918 r. oraz refleksem, sprytem i pomysłowością. Na specjalnej tablicy zapisywane były punkty przyznawane drużynom, co pozwoliło śledzić na bieżąco widowni i zawodnikom, kto prowadzi w konkursie. Wszyscy uczniowie mogli wraz z zawodnikami sprawdzać swoją wiedzę, gdyż wszystkie pytania, jak również odpowiedzi  pojawiały się na ekranie. Tę część również uświetnił występ chóru szkolnego. Wszystkie ekipy dzielnie walczyły o zaszczytny tytuł: „Młodego Patrioty”. Po krótkiej dogrywce honorowy tytuł „Młodego Patrioty” zdobyła drużyna SOKOŁÓW reprezentowana przez Zofię Mączyńską z klasy IVa i Patryka Gilewskiego z klasy IA. Wszyscy uczestnicy potyczek otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Uroczystego wręczenia nagród dokonała p. dyrektor Beata Grabarczyk – Tomaszewicz oraz przedstawiciel Rady Rodziców- p. Anna Kujawska.

Moim zdaniem to był pouczający apel, pozwolił pogłębić wiedzę o historii naszego kraju. Na pewno każdy uczeń  zrozumiał, jak ważne  jest obchodzenie świąt narodowych i że jest to obowiązek każdego Polaka.

Izabela Super kl. VIa