JAK ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI?

Dzień 11 listopada to symboliczna data – Święto Niepodległości. Po 123 latach niewoli i obcego panowania Polska odzyskała niepodległość. Obecnie dzień ten jest polskim  świętem narodowym, w którym  odbywają się uroczystości państwowe i kościelne. 9 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 95. rocznicy odzyskania Niepodległości. Uczniowie i nauczyciele odświętnie ubrani, przystrojeni kotylionami, obejrzeli akademię dotyczącą 11 listopada. W uroczystości obok Dyrekcji i całej społeczności szkolnej wzięli udział rodzice oraz absolwenci naszego gimnazjum. Na scenie uczniowie klas trzecich w montażu słowno – muzycznym pt. „O Niepodległą...” przybliżyli widzom wydarzenia tamtych dni.

„Opowiedz nam, moja Ojczyzno jak matka dzieciom ciekawym

O latach znaczonych blizną na wiekach chwały i sławy.”

Takim pięknym polskim słowem trzecioklasiści przybliżyli wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu pięciu lat. Widzowie mieli okazję wysłuchać wielu patriotycznych pieśni oraz obejrzeć ciekawą prezentację. Dodatkowo występy wzbogacone zostały o pokaz polskiego tańca krakowiaka, w oryginalnych strojach ludowych. Niezapomniane wra

żenia  dostarczył również oryginalny układ taneczny do piosenki Anny German pt.: „Być może gdzieś daleko stąd...” w wykonaniu uczennic klasy VI, Aleksandry Gajewskiej oraz Beaty Sawickiej. Przedstawienie było niezwykle wzruszającą lekcję historii. Widownia nagrodziła występujących gromkimi brawami.

Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Beata Grabarczyk – Tomaszewicz, która podziękowała uczniom za wspaniałą lekcję patriotyzmu, ale również podkreśliła zasługi odpowiedzialnych za przygotowanie nauczycieli. Zachęciła też uczniów do wywieszania polskich flag oraz udziału w sochocińskich uroczystościach z okazji tego wspaniałego, narodowego święta.

Program przygotowali: pani Ewa Nowakowska, pani Magdalena Dyguła oraz pan Włodzimierz Zwierzchowski. Scenografię stworzyła pani Barbara Kochanowska z pomocą pani Agnieszki Oliszewskiej.