HISTORIA W MUZEUM. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W jaki sposób uczyć historii? Czy w ogóle uczyć? Takie pytania tylko z pozoru wydają się bezsensowne. Uczyć trzeba, szczególnie naszej, bo młodzi ludzie jej nie znają. Nie rozumieją sensu zgłębiania procesów dziejowych, nie chcą pamiętać dat. A przecież to, kim jesteśmy teraz, to wypadkowa tego, co było niegdyś, w przeszłości. 10 listopada br. w przeddzień wielkiego wydarzenia historycznego, jakim był Dzień Odzyskania Niepodległości, odbyła się uroczysta akademia uświetniająca kolejną rocznicę tego wielkiego święta narodowego.

Spektakl słowno-muzyczny pt.”Historia w muzeum” przygotowali uczniowie PZSiPS w Sochocinie pod opieką nauczycieli. Barwne widowisko przeniosło widzów w przeszłość, ukazując tragiczną historię Polski zapoczątkowaną rozbiorami, nieudanymi próbami wywalczenia wolności w powstaniach, aż do wiekopomnej chwili odzyskania niepodległości. Grę aktorów wzbogaciła przejmująca muzyka oraz teatr cieni, który ilustrował słowa grających.

Niewątpliwie obejrzany spektakl przypomniał to, o czym żaden Polak nie powinien zapominać. Była to także ważna, chociaż niecodzienna lekcja patriotyzmu, która odbyła się w wykreowanym muzeum.

„W historii Polski, tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego Listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości

Ten dzień na zawsze, dla Polaka,

Pozostał Dniem Niepodległości.”

Okazuje się, że 11 LISTOPADA to rocznica poważna i wielka, ale możliwa do uczczenia również przez najmłodszych. Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klas I- III uczyli się lekcji patriotyzmu. Tego dnia wszystkie dzieci w galowych strojach wyglądały odświętnie i uroczyście. Przypięte na piersi uczniów i wychowawców kotyliony w barwach narodowych oznaczały przyłączenie się do prośby Prezydenta RP, pana Bronisława Komorowskiego: "(..) Pragnąłbym, aby radość i duma w dniu 11 listopada towarzyszyła także najmłodszym obywatelom naszego kraju. Bardzo bym chciał, aby młodzi Polacy, w szkołach i przedszkolach - poprzez zabawę w robienie biało-czerwonych kotylionów - włączyli się w obchody Święta Niepodległości, a zarazem zainteresowali nim także swoje rodziny.(..)"

Poprzez kultywowanie ważnych rocznic narodowych nasze maluchy uczą sie patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne oraz poznają symbole narodowe. 

Po uroczystości nagrody odebrali zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie literackim „Świat wiejskich wartości źródłem mojego wzrastania" zorganizowanym przez TGP: Patryk Załęcki kl. IIIb (opiekun pani Sylwia Nowicka), Dawid Klimkiewicz absolwent gimnazjum (opiekun pani Anna Sobótka) - obaj zajęli III miejsce oraz  absolwentki Paulina Żółtańskiej i Karoliny Gołębiewska - wyróżnienia.