FESTIWAL NAUKI 2012

W dniu 19 czerwca 2012 roku w Publicznym Zespole Szkół i Przedszkoli Samorządowych w Sochocinie odbył się I Festiwal Nauki 2012. Głównym celem Festiwalu  jest promocja i upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli  i całej społeczności lokalnej, najważniejszych osiągnięć  oraz promocja  dorobku naukowego, dydaktycznego i artystycznego szkoły. Dla wszystkich gości i uczestników Festiwalu przygotowana została bogata oferta. Można było obejrzeć ciekawe inscenizacje, wystawy prac uczniów, spróbować wspaniałych potraw, podziwiać różne prezentacje. Uczniowie pochwalili się doświadczeniami i badaniami naukowymi. Otwarcia Festiwalu dokonała pani dyrektor Beata Grabarczyk-Tomaszewicz.

W części pierwszej uczestnicy imprezy obejrzeli spektakl przygotowanego pod kierunkiem p. Iwony  Zdunek, Lilli Kwiatkowskiej i Zofii Daniszewskiej pt. „Świtezianka obrazem miłości widzianej oczyma współczesnej młodzieży”. Następnie najmłodsi uczniowie naszej szkoły, laureaci X Konkursu „Poeci Dzieciom” zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Fragmenty "Zemsty" Aleksandra Fredry w wykonaniu klasy IA gimnazjum, w reżyserii p. Anny Sobótki uczestnicy obejrzeli z dużym zainteresowaniem.

Podczas Festiwalu można było także podziwiać  wspaniałe prace naszych uczniów. Na szczególną uwagę zasługują  wykonane przez uczniów herby Sochocina. Wykorzystując technikę kolażu, młodzież wykorzystała i wyeksponowała „sochocińskie guziki”.  Uczniowie klas II gimnazjum w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Trzymaj Formę” przygotowali różne potrawy według przepisów zgodnych z zasadami racjonalnego żywienia. Wspaniale przygotowany stół szwedzki zachęcał do konsumpcji. Dzieci z klasy Vb szkoły podstawowej zaprezentowały „stoisko profilaktyczne” gdzie można było znaleźć wiele ciekawostek dotyczących ochrony i promocji zdrowia. Zgromadzone ulotki informacyjne można było zabrać do domu,  pokazać swoim bliskim.

W części drugiej Festiwalu Nauki uczniowie podzieleni  się  na grupy, w atmosferze sprzyjającej zdobywaniu wiedzy i umiejętności, podziwiali efekty pracy swoich kolegów.

Szkoła podstawowa obejrzała spektakl „Parodia Kota w Butach” w reżyserii p. Małgorzaty Stępkowskiej-Olewnik, „Ortografii się nie dajmy”- przedstawienie podsumowujące pracę koła ortograficznego pani Katarzyny Giranowskiej-Kopeć  oraz  „Scenkę o ślimaku, który szukał wiosny” przygotowaną przez uczniów klasy Ib, pod kierunkiem p. Ewy Nowakowskiej.

W czasie trwania Festiwalu Nauki podsumowano realizację projektów edukacyjnych. Uczniowie mogli obejrzeć następujące projekty:

1. „Woda – białe bogactwo” – opiekun p. Magdalena Grabowska;

2. „Bilans ekonomicznych i społecznych skutków palenia papierosów”- opiekun p. Wioletta Mączyńska;

3. „Czym smakuje kuchnia rosyjska?”- opiekunowie  p. Elżbieta Kupniewska-Makówka i p. Katarzyna Giranowska-Kopeć;

4. „Wielcy polscy malarze: Matejko, Wyspiański, Chełmoński” oraz „Z muzyką przez pokolenia”- pod kierunkiem p. Włodzimierza Zwierzchowskiego;

5. „Czy znasz swoje zmysły?”- opiekun Maria Zdun.

Szkolną imprezę urozmaiciły występy wokalne naszych uczennic. Mamy nadzieję, że Festiwal Nauki stanie się tradycją w naszej szkole i będzie kontynuowany w kolejnych latach.