DZIEŃ SZKOŁY BEZ PRZEMOCY

6 czerwca przy Publicznym Zespole Szkół i Przedszkoli Samorządowych w Sochocinie odbyły się uroczyste obchody „Dnia Szkoły bez Przemocy”. To ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują  w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Pani dyrektor Beata Grabarczyk – Tomaszewicz przybliżyła ideę programu „Szkoła bez Przemocy” i podkreśliła wagę hasła „kibicowanie fair play” nie tylko w sporcie, ale i w codziennym życiu. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała wójt gminy Sochocin pani Anna Zwierzchowska.

Spotkanie tak wielu osób zgromadzonych na stadionie gminnym stało się doskonałą okazją do podsumowania realizacji zadań VI edycji programu społecznego w naszych placówkach edukacyjnych. Program objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W roku szkolnym 2011/2012 aktywnie włączyliśmy się w akację zbierania podpisów „kibicuję fair play”, wzięliśmy udział w konkursie na projekt koszulki kibica. Podczas Tygodnia Wolontariatu w grudniu wspólnie przeprowadziliśmy akcje charytatywną „Dzieci dzieciom”. Organizatorzy przedsięwzięcia przygotowali na ten dzień bogaty program, który obfitował w konkurencje sportowe i konkursy artystyczne. Na gminne obchody „Dnia Szkoły bez Przemocy” zaproszone zostały szkoły ze Smardzewa i Kołozębia.

Uczniowie  szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Jestem kibicem EURO 2012”, konkursie na najciekawszy strój kibica w barwach biało – czerwonych, konkursie na okrzyk „Kibicowanie fair play”. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: dyrektor szkoły - pani Beata Grabarczyk – Tomaszewicz, pani wicedyrektor Małgorzata Tomaszek, przewodnicząca Rady Rodziców - pani Anna Banaszewska, nauczyciel plastyki, muzyki – pan Włodzimierz Zwierzchowski.

Sponsorami nagród-kubków kibica Euro 2012, słodyczy oraz smacznego poczęstunku był Urząd Gminy Sochocin oraz Rada Rodziców. Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.

Dla najmłodszych, bardzo interesujący program gier i zabaw przygotowały uczennice klas II gimnazjum pod kierunkiem nauczycielki kultury fizycznej. Dzieci z klas I – V wraz ze swoimi rodzicami wystąpiły w niezwykle emocjonującej sztafecie rodzinnej. Jak się okazało duch sportowca drzemie w każdym, niezależnie od wieku. Gimnazjaliści grali w „Dętkę”, „Siatko - nogę”, oraz ulubioną piłkę nożną. Tej dyscypliny nie mogło zabraknąć przed EURO 2012. Ciekawostką dla wszystkich była towarzyska gra francuska „Boule”, której zasady poznaliśmy dzięki uprzejmości pana Bogdana Chojnackiego.

Podczas imprezy został podsumowany konkurs „Mam talent”, w którym wzięli udział szczególnie zdolni, utalentowani w różnych dziedzinach uczniowie gimnazjum przygotowujący się pod kierunkiem pani Małgorzaty Stępkowskiej – Olewnik.  Pierwszą nagrodę zdobyły uczennice klasy IIA – Dorota Pisarzak i Weronika Andruchewicz za wykonanie piosenki „Sing sing”.

Obchody Dnia Szkoły bez Przemocy uatrakcyjnił przegląd piosenki o tematyce dowolnej uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowany pod kierunkiem pana Włodzimierza Zwierzchowskiego. Hitem okazał się hymn EURO 2012 „Koko Euro spoko” zespołu Jarzębina wykonany przez uczniów klas IV przy wtórze całej społeczności szkolnej.

Dzięki dyrekcji szkoły, sponsorom, zaangażowaniu sztabu nauczycieli, sprzyjającej aurze i dobrej organizacji nasze wspólne przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.

Wyniki konkursów i zawodów Dnia Szkoły bez Przemocy:

Sztafeta rodzinna – klasy I – III

1. miejsce – Aleksandra Cendrowska z mamą (IIIa)

2. miejsce – Młudzikowski Wiktor z mamą (Ia)

3. miejsce – Młudzikowska Paulina z mamą (IIa)

Sztafeta rodzinna – klasy IV - V

1. miejsce – Muchowski Michał z mamą (Va)

2. miejsce – Sawicki Norbert z tatą (IVb)

3. miejsce – Gajewska Aleksandra z ciocią (IVa)

Najciekawszy strój kibica – klasy I – III

1. miejsce – Jaś Boski (Ib)

2. miejsce – Bartosz Gaładyn (IIa)