Z BIAŁYM ORŁEM W GODLE, CZYLI POTYCZKI HISTORYCZNE

Dnia 27 listopada 2014 r. około godziny 10:30 w hali sportowej naszej szkoły odbyły się potyczki historyczne pt. „Z Białym Orłem w godle” przygotowane przez uczniów reprezentujących Klub Europejski oraz wspierających przedsięwzięcie nauczycieli: p. Rafała Czeremańskiego, p. Barbarę Kochanowską, p. Sylwię Nowicką, p. Annę Sobótkę i p. Włodzimierza Zwierzchowskiego. Celem imprezy było sprawdzenie i poszerzenie wiedzy historycznej uczniów naszej szkoły oraz krzewienie uczuć patriotycznych i potrzeby poznawania przeszłości własnego narodu w kontekście przełomowych wydarzeń zachodzących w Europie na początku XX wieku.

Potyczki rozpoczął chór szkolny pod dyrekcją p. Włodzimierza Zwierzchowskiego, który wykonał pieśń pt. „My, Pierwsza Brygada”. Następnie na scenie pojawili się absolwenci gimnazjum (obecnie uczniowie klas mundurowych w ZS nr 1 w Płońsku), którzy przeprowadzili musztrę. Po chwili widownię przywitały prowadzące: Aleksandra Grabowska i Marta Kornatowska. Przedstawiły one skład sześciu drużyn, których zmagania podlegały ocenie jury. Tę ważną funkcję pełniły: p. Grażyna Rybicka i p. wicedyrektor Urszula Świercz. Na pytania odpowiadały:

I.     drużyna Strzelec: Hubert Kopczyński. Kacper Orłowski

II.    drużyna Zarzewie: Jakub Chmielewski, Patryk Gilewski

III.   drużyna Uderzenie: Alan Antoniak, Aleksandra Mączyńska

IV.    drużyna Błyskawica: Aleksandra Cendrowska, Bogdan Gawkowski

V.     drużyna Piechota: Łukasz Dumański, Wiktoria Konopka

VI.    drużyna Kawaleria: Aleksandra Gajewska, Weronika Zielińska

Uczestnicy potyczek musieli posiadać wiedzę dotyczącą: I wojny światowej, odzyskania przez Polskę niepodległości, kształtowania się granic II Rzeczypospolitej, przemian społecznych i kulturalnych po 1918 r. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi punkty przyznawały sanitariuszki: Wiktoria Banasiak i Angelika Grabowska. W rozgrywce pomocne okazały się filmy i scenki. W jednej z nich udział brali: Kacper Popin i Damian Śmigrodzki. W pewnym momencie na scenie pojawili się Naczelnik Państwa-Józef Piłsudski i prezydent USA-Thomas Wilson (w tych rolach Jakub Orłowski i Krystian Jarczewski). Z ich wystąpieniem wiązały się kolejne pytania potyczek. Następnie Marta Żółtowska zaśpiewała największy przebój Hanki Ordonówny pt. „Miłość Ci wszystko wybaczy”. Chwilę później publiczność została porwana do zabawy przez Natalię Bilińską i Jakuba Piątkowskiego. Tancerze zaprezentowali najpopularniejszy taniec okresu dwudziestolecia międzywojennego, czyli charlestona. W tym samym czasie do prowadzących dotarła informacja o remisie dwóch drużyn. Ekipy te otrzymały zadania dodatkowe. Ostatecznie zwycięzcami zostali Aleksandra Cendrowska i Bogdan Gawkowski z drużyny Błyskawica. Wszystkim uczestnikom wręczono nagrody w postaci dyplomów i książek.

Po zakończeniu potyczek historycznych odbyła się druga część apelu, poświęcona 10-tej rocznicy nadania imienia naszemu gimnazjum. Aby przypomnieć te ważne chwile zgromadzeni obejrzeli film pt. „To już historia”. Spotkanie zakończyło się o godzinie 12:05. To wydarzenie pozwoliło pogłębić wiedzę o historii naszego kraju oraz przywołać w pamięci dzień, w którym  szkole nadano imię Orła Białego.

Aleksandra Grabowska i Marta Kornatowska kl.III a