Smyczkowanie na śniadanie

24.02.2012

Młodzież w XXI w. wzoruje się na wokalistach promujących muzykę typu: pop, rap, reggae, hip-hop itp., a zapomina o muzyce, której słuchacze są dużo bardziej wrażliwymi odbiorcami, czyli o muzyce klasycznej. Z promowaniem takiej muzyki wyszło Łódzkie Biuro Koncertowe ,,WIRTUOZ”, którego przedstawiciele odwiedzili sochocińską szkołę dnia 17 lutego 2012 r.

Tuż po godzinie 8.00 rozpoczął się w hali sportowej wyjątkowy koncert. Krzysztof Orzechowski, czyli jeden z muzyków grający na wiolonczeli, rozpoczął spotkanie z młodzieżą od zapoznania nas z instrumentami smyczkowo-strunowymi. Bardzo ciekawym pomysłem na przedstawienie utworów pochodzących z różnych krajów było połączenie muzyki z flagami narodów, z których pochodziły prezentowane utwory. Wojciech Marcinowski akompaniował wspaniałemu oratorowi, który przybliżał nam historię dzieł muzycznych. Bardzo kreatywnym pomysłem smyczkowego duetu na pozyskanie sympatii było nagradzanie aktywności publiczności. W zamian za trafne rozwiązanie muzycznej zagadki, udzielający odpowiedzi otrzymał nagrodę w postaci kalendarza, długopisu lub logo duetu. Naszych pedagogów również nie ominął udział w zabawie muzycznej. Swoimi wiadomościami o muzyce klasycznej wykazali się p. Grażyna Rybicka i p. Włodzimierz Zwierzchowski. W czasie koncertu nasi uczniowie mieli przyjemność usłyszeć takie utwory jak: Polonez As-dur, Marsz Radeckiego, Polka Tritsch-Tratsch, czardasz, tańce cygańskie, kankan, flamenco, Samba Brasileiro, taniec country. Wirtuozi pożegnali nas piosenką ,,To już jest finał”, oczywiście w  klasycznej aranżacji.

Sądzę, że o sukcesie przedsięwzięcia zadecydowało emocjonalne zaangażowanie muzyków, gra aktorska i aktywność publiczności. Okazuje się, że muzyka klasyczna może być miła, łatwa i przyjemna.

Anna Sobczyńska i Aleksandra Ziemińska kl.IIIA Gim.