LATO Z KARATE W SOCHOCINIE

15.07.2013

1-10 lipca br. w Sochocinie odbywało się po raz kolejny Lato z Karate, którego głównym organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy Karate-dō z Warszawy. Sochocin to niewielka, malownicza miejscowość leżąca 10 km od Płońska na trasie do Ciechanowa. Miejscem zgrupowania był Publiczny Zespół Szkół i Przedszkoli Samorządowych w Sochocinie. To wyjątkowe miejsce wykorzystywaliśmy wielokrotnie w naszej historii do przeprowadzenia letnich zgrupowań – mówi Agnieszka Kozak (główny instruktor). - Naszym zadaniem było przede wszystkim podniesienie poziomu wyszkolenia uczestników. Na końcu miernikiem pracy wykonanej przez nas była ilość osób chętnych do zrealizowania egzaminów na kolejny stopień. Trzeba pamiętać – dodaje Beata Sobiesiak (kierownik zgrupowania) – że egzamin jest świadomym wyborem osoby ćwiczącej. Stąd praca, jaką ma do wykonania instruktor, to przede wszystkim pobudzenie do działania uczestników zgrupowania. Wzmocnienie ich zaangażowania w doskonaleniu się. Ilość zajęć szkoleniowych przeprowadzonych (teoretycznych i praktycznych), odpowiadała 5 miesiącom regularnych treningów w klubie. Takie skumulowanie powoduje, że uczestnicy zgrupowania znacznie dokładniej i szybciej zapoznają się z tematyką Karate-dō.

Oto krótka relacja z tego co się działo…

Dzień pierwszy

Po przyjechaniu na miejsce, zakwaterowaniu oraz zapoznaniu z regulaminami zgrupowania nadszedł czas na pierwszy upragniony trening, który odbył się w pobliskim lesie. Większość uczestników po raz pierwszy miała okazję ćwiczyć na świeżym powietrzu. Cisza sprzyjała treningowi, który upłynął w błyskawicznym tempie.

Dzień drugi

Dzień drugi był na uczestników ogromnym zaskoczeniem, gdyż był to pierwszy pełny dzień w pełni wypełniony treningami. Oprócz treningów Karate uczestnicy mieli okazję zapoznać się z kaligrafią japońską i własnoręcznie wykaligrafować swoje imię. Poszło im nadzwyczaj dobrze.

Dzień trzeci

Kolejny dzień pełen treningów. Uczestnicy powoli „wchodzą” w prawidłowy rytm ćwiczenia doskonaląc techniki z 10 kyū oraz poszczególne rozwiązania kihon-kumite. W poobiedniej przerwie przychodzi czas na zajęcia świetlicowe opierające się na grach planszowych. Wielu uczestników było zaskoczonych, że gry planszowe mogą być tak wspaniałą alternatywą dla spędzania wolnego czasu.

Dzień czwarty

Nadszedł dzień czwarty. Poranny rozruch w lesie rozbudził uczestników i wprowadził ich w doskonałe samopoczucie, dzięki czemu nawet męczące treningi przyniosły wiele satysfakcji i zadowolenia. W tym dniu ćwiczący doskonalili techniki z najniższych stopni omawiając je zgodnie ze znaną zasadą od ogółu do szczegółu. Nawet osoby z wyższymi stopniami były zaskoczone, jak wiele informacji można zdobyć powtarzając i omawiając (wydawało by się) dobrze znane techniki.

Dzień piąty

Kolejny dzień kolejna „porcja” treningów. W wolnym czasie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z obyczajami panującymi w Japonii , charakterystycznymi potrawami oraz strojami. Ich zadaniem było namalować samuraja oraz jego herb. Dzięki temu odkryliśmy w grupie wiele talentów plastycznych.  Dzień jak zawsze, zakończył się treningiem indywidualnym przygotowującym do egzaminu.

Dzień szósty

Rozruch poranny,  treningi, posiłki. Można by rzec dzień, jak co dzień. Zaskoczeniem dla uczestników było wyjątkowe zadanie to znaczy stworzenie własnej gry planszowej na temat Japonii lub Karate. Okazuje się że dziecięca wyobraźnia jest niesamowita. Prototypy powstałych gier z pewnością mogłyby podbić rynek gier planszowych.

Dzień siódmy

Dzień siódmy z uwagi na to że była to niedziela był nie co luźniejszy. Treningi oddzielone zostały wyjściem do kościoła i wyjątkowo, do sklepu na małe zakupy. Po obiedzie ćwiczący mieli okazję poznać popularne sporty Japonii, rozszyfrowując zdania na ich temat oraz zagrać w gry które  stworzyli w poprzednich dniach.

Dzień ósmy

Kolejny dzień był wyjątkowy gdyż przez jego większość odbywały się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.  Telefony alarmowe, pozycja boczna ustalona, RKO z wykorzystaniem fantomu to nieliczne z zagadnień, z którymi zapoznali się uczestnicy.  Dzień zakończył się indywidualnym przygotowaniem do egzaminów teoretycznych.

Dzień dziewiąty

W dniu dziewiątym odbyły się egzaminy teoretyczne sprawdzające wiedzę ćwiczących nie tylko na temat Karate, ale również na temat Japonii czy też podstaw udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Resztę dnia każdy z uczestników zgrupowania poświęcił na przygotowanie do egzaminu technicznego.

Dzień dziesiąty

To ostatni dzień zgrupowania. Od rana odbywały się egzaminy techniczne na poszczególne stopnie szkoleniowe takie jak 10, 9, 8, 6 kyū. Trzeba przyznać, że poziom zdających był nadzwyczaj wysoki. Po obiedzie tym razem uczestnicy zaskoczyli prowadzących przygotowując miłą niespodziankę w postaci upominków oraz „wystrzałowego” arbuza z wygrawerowanymi podziękowaniami. Tym miłym akcentem zakończył się obóz Lato z Karate 2013. Do zobaczenia na kolejnym Sesshin!

Podczas zgrupowania egzaminy złożyli: Sebastian Lechański – 10 kyū , Klaudiusz Celeda – 10 kyū, Jan Siwiński – 6 kyū. Egzaminy częściowe złożyli: Mateusz Kaczyński, Ola Berłowska i Jan Leszczyński. Proces szkoleniowy był realizowany z pomocą sempai Zbigniewa Kocińskiego, instruktora płońskiego klubu, który wielokrotnie przyjeżdżał by wziąć udział w zajęciach. Za co należą się oddzielne podziękowania.

Dla nas przygotowanie i poprowadzenie zgrupowania przez najmłodszych stażem instruktorów jest jednym z najważniejszych wydarzeń – mówi Mirosław Pawliński, prezes Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami. – Sempai Agnieszka Kozak (2 kyū) i Beata Sobiesiak (3 kyū) przygotowały (zaplanowały) i przeprowadziły Sesshin samodzielnie. Zajęcia były dodatkowo wzbogacone o bardzo dużą ilość godzin poświęconych na zagadnienia teoretyczne oraz pierwszą pomoc, gry i zabawy, co dodatkowo integrowało grupę. To na pewno było dla obu naszych koleżanek nowe doświadczenie, wymagające ogromnego skupienia i bardzo dokładnego realizowania założonego  planu treningowego.

Należy pamiętać, że zgrupowania realizowane przez poszczególne kluby należące do ZS PFKT, to część projektu INWESTUJEMY W MŁODZIEŻ, którego autorami są instruktorzy Federacji. Tegoroczna edycja zgrupowania została objęta patronatem Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami. Tym samym, zgrupowanie uzyskało status Sesshin, podczas którego była możliwość realizowania egzaminów na wszystkie stopnie szkoleniowe.