„Z BIAŁYM ORŁEM W GODLE, Z FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ…”

Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga;

Łam, czego rozum nie złamie:

Młodości! orla twych lotów potęga…”

Po skończeniu szkoły podstawowej na każdego ucznia czeka kolejny etap nauki. Od 1września do naszego gimnazjum przybyło 44 nowych uczniów, którzy 8 października uroczyście zostali przyjęci do braci uczniowskiej poprzez ślubowanie, które rozpoczęło się o godz. 10:00 w hali sportowej. Honorowymi gośćmi uroczystości byli: zastępca wójta gminy Sochocin pan Jerzy Ryziński, dyrektor PZSiPS w Sochocinie pani Beata Grabarczyk-Tomaszewicz, wicedyrektorzy: pani Urszula Świercz i pani Izabela Gajewska oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Swoją obecnością zaszczycili nas również rodzice uczniów oraz Grono Pedagogiczne.

Pani dyrektor powiedziała do nas m.in.: Apeluję do Was, abyście nie postrzegali szkoły jako miejsca, które odbiera Wam smak wolności, ale jako szansę na jasną i świetlaną przyszłość. Patrzcie przed siebie, przyjmujcie wyzwania, stawiajcie sobie ambitne cele, ćwiczcie silną wolęSilna wola jest bowiem kluczem do osiągnięcia celów pomimo przeciwności. Wymaga hartu ducha i często rezygnacji z tego co łatwe i przyjemne, a nie od razu widać jej owoce. Mozolne rozwiązywanie zadań, przyswajanie wzorów chemicznych, ślęczenie nad lekturami traktujcie jako inwestycję w swoją przyszłość. Miejcie odwagę być mądrymi.

Po przemówieniu nadszedł uroczysty moment, w którym  Uczniowie ślubowali na sztandar pilnie wykonywać swoje obowiązki, być rzetelnymi,  godnie reprezentować szkołę, szanować nauczycieli oraz kolegów. Zostaliśmy zobowiązani pilnie zgłębiać wszelkie arkana wiedzy, zachowując przy tym roztropność w zachowaniu. Następnie uczniom zostały rozdane dyplomy Pasowania Gimnazjalisty, legitymacje szkolne, a także upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Uczniowie klasy I b przenieśli nas w świat młodzieńczych ideałów, recytując fragmenty wiersza A. Mickiewicza „Oda do młodości”

Po zakończeniu oficjalnej części został przygotowany słodki poczęstunek dla gości i uczniów.

O godz.16:00 rozpoczęła się nieoficjalna część ślubowania. Uczniowie klas II gimnazjum pod opieką wychowawczyń: pani Wioletty Mączyńskiej i pani Lilli Kwiatkowskiej przygotowali tzw. otrzęsiny dla młodszych kolegów. W tym roku motywem przewodnim było "Dzieciństwo". Uczniowie kl. I zmagali się z różnymi trudnymi wyzwaniami. Musieli odgadywać tytuły utworów z bajek, malować z zamkniętymi oczami koleżanki, stworzyć z kolegów  mumię za pomocą papieru toaletowego, śpiewać, tańczyć oraz przejść wiele innych konkurencji. Osoba, która źle wykonała zadanie musiała wypić „Eliksir Młodości”. Uczniowie świetnie się bawili i z uśmiechem podchodzili do zadań. Również wychowawcy: pani Anna Sobótka i pan Krzysztof Łukasiak przyłączyli się do wspólnej zabawy.

Po zakończeniu otrzęsin o godz. 17:00 rozpoczęła się dyskoteka szkolna, która była już ostatnim punktem uroczystości. Dzięki muzyce i tańcom, pierwszoklasistów opuściła trema. Wszyscy poczuli się pewniej w gronie gimnazjalistów.

Oby takim tanecznym krokiem przejść przez całą edukację w murach sochocińskiej szkoły - marzą autorki artykułu: Wiktoria Banasiak i Angelika Grabowska z klasy I b gimnazjum.