Uczymy się demokracji-udział młodzieży w akcji Młodzi Głosują

Już po raz drugi uczniowie Publiczne Gimnazjum im. Orła Białego w Sochocinie brali udział w organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej projekcie MŁODZI GŁOSUJĄ, którego głównym celem jest rozwijanie postaw obywatelskich wśród młodzieży. W projekcie edukacyjnym uczestniczyli uczniowie klasy IIC – Klaudia Gierkowska, Weronika Gizińska, Maria Kozłowska, Natalia Krajewska oraz Hubert Adamkiewicz i Łukasz Chodorski. Opiekunem projektu była nauczycielka wiedzy o społeczeństwie – Anna Buras.

W tegorocznej edycji prowadzono działania dwuetapowo:

1. Kampania wyborcza na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.

Każda klasa stanowiła komitet wyborczy, który prowadził kampanię na rzecz swojego kandydata. Uczniowie tworzyli  plakaty, ulotki, wystąpienia reklamowe w radiowęźle;

2. Kampania agitująca dorosłą społeczność do udziału w wyborach parlamentarnych.

W tym celu przeprowadzili w dniach 27-28 września sondaż wśród dorosłych wyborców, dotyczący ich zainteresowania udziałem w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Przygotowali ankietę sondażu, którą przeprowadzili wśród 60 pracowników naszej szkoły. Ankietowani udzielali odpowiedzi. Na pytanie „Czy wezmą udział w głosowaniu w wyborach parlamentarnych?” tak odpowiedziało-95%, nie-3%. Sondowali również poparcie dla partii politycznych.  Nasi ankietowani deklarowali swoje głosy: PIS-16%, PJN-2%, SLD-5%, Ruch Palikota-0%, PSL-2%, PPP Sierpień 80-0%, PO-18%, niezdecydowani-57%.

Poza tym uczniowie przygotowali akcję rozdawania ulotek profrekwencyjnych pod hasłem: Mamo, tato! Zadbaj o moją przyszłość-idź na wybory! Ulotki wraz z logo MŁODZI GŁOSUJĄ, otrzymali uczniowie z całego Zespołu Szkół, by wręczyć je  rodzicom.

W dniu 30 września gimnazjaliści stanęli przy urnie, dokonywali wyboru Przewodniczącego SU  i Rzecznika Uczniów oraz po raz pierwszy w historii akcji MŁODZI GŁOSUJĄ oddawali głosy na partie polityczne. W wyniku demokratycznych wyborów dokonywanych przez społeczność uczniowską naszego gimnazjum Przewodniczącym SU został Krystian  Śledź – uczeń klasy IIIA,  Rzecznikiem Uczniów w gimnazjum została po raz kolejny pani Wioletta Mączyńska. Natomiast w Młodzieżowych Wyborach Parlamentarnych 2011 partie polityczne znajdujące się na kartach głosowania w okręgu 16, uzyskały następujące poparcie:

  1. Komitet Wyborczy Ruch Palikota-41 głosów;
  2. Komitet Wyborczy PiS-36 głosów;
  3. Komitet Wyborczy PO-25 głosów;
  4. Komitet Wyborczy PSL-15;
  5. Komitet Wyborczy SLD-12;
  6. Komitet Wyborczy PJN-5;
  7. Komitet Wyborczy PPP-Sierpień 80-3.

Głosowało 145 uczniów, co stanowi 82,4 % uprawnionych do głosowania.

W dniu 5 października uczniowie realizujący projekt edukacyjny MŁODZI GLOSUJĄ, prowadzili akcję profrekwencyjną wśród mieszkańców Sochocina. Rozdawali ulotki (przysłane przez CEO- Kobiety na wybory!)  w Urzędzie Gminy, w którym zostali bardzo serdecznie przyjęci przez panią wójt Annę Zwierzchowską oraz wszystkich pracowników urzędu.

Wszystkie prowadzone działania miały na celu przybliżanie młodym ludziom zagadnień związanych z funkcjonowaniem obywatela w państwie demokratycznym. Na uwagę zasługują wyniki głosowania gimnazjalistów na partie polityczne, które nie do końca się pokryły z wynikami głosowania dorosłych obywateli. Możemy postawić sobie pytanie - Dlaczego Ruch Palikota (nowa partia na scenie politycznej) uzyskała tak dużą aprobatę wśród młodzieży? Czy głosy młodzieży świadczą o degradowaniu obecnych wartości społeczno-etycznych, czy to już początek procesu wymiany elit politycznych? Za cztery lata większość głosujących gimnazjalistów stanie przy urnach wyborczych, oddając pełnoprawny głos. Głos, który nie tylko ukształtuje scenę polityczną, ale przede wszystkim odda władzę w ręce polityków wraz z kreowanymi przez nich wartościami i przekonaniami ideologicznymi.

Anna Buras