"KAŻDY Z NAS ORLE SKRZYDŁA MA..."

Dnia 21 listopada 2013 r. w Publicznym Gimnazjum im. Orła Białego w Sochocinie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas I gimnazjum. Obecnością swą zaszczycili uroczystość: pani Wójt Anna Zwierzchowska, zastępca Wójta pan Jerzy Ryziński, pani Dyrektor Beata Grabarczyk-Tomaszewicz, wicedyrektorzy: pani Urszula Świercz i pani Izabela Gajewska, przedstawiciele Rady Rodziców, Grona Pedagogicznego, rodziców i pracowników szkoły. Uczniowie klas I złożyli ślubowanie na sztandar. Ślubowali dbać o honor i tradycje gimnazjum, rzetelnie wypełniać swe obowiązki, nieustannie pracować nad wzbogacaniem swej wiedzy. Być pilnym i obowiązkowym uczniem oraz życzliwym kolegą. Szanować poglądy i przekonania innych ludzi.

Następnie reprezentanci klasy I A i B zaprezentowali montaż słowno – muzyczny nawiązujący do patrona szkoły- Orła Białego. Po czym wszyscy pierwszoklasiści otrzymali od Rady Rodziców drobne upominki. W dowód wdzięczności uczniowi złożyli na ręce pani Dyrektor książkę, powtarzając za Maksymem Gorkim „Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka".

Pani dyrektor Beata Grabarczyk-Tomaszewicz zapewniła uczniów, że szkoła będzie wychowywać Ich do zwykłego życia, ale wielkiego w swojej zwykłości, tolerancji i życzliwości. Nauczy odpowiedzialności za swoje czyny, uświadomi ich skutki, a każdy z uczniów będzie dążył do dobra, które będzie treścią Jego życia. Życzyła Pierwszoklasistom wspaniałych marzeń i aby te marzenia się spełniły.

Pani Wójt Anna Zwierzchowska w swoim przemówieniu podkreśliła wielką rolę szkoły w życiu każdego młodego człowieka. Mówiła, że czasem będzie ciężko, a szkolne życie chwilami okaże się niełatwe, ale wszyscy z pomocą nauczycieli dadzą sobie radę, bo są uczniami Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego i tak jak orzeł każdy uczeń orle skrzydła ma. Dodała, że czas spędzony w szkole na zdobywaniu wiedzy zaowocuje w przyszłości. Życzyła wszystkim uczniom jak najlepszych ocen, wzorowych zachowań na pierwszym świadectwie szkoły gimnazjalnej.

Tego samego dnia o godzinie 16.00 w hali sportowej odbyły się otrzęsiny. Uczniowie klas drugich gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli pani Magdaleny Grabowskiej i pana Rafała Czeremańskiego przebrani za greckich bogów zaprosili pierwszoklasistów na Olimp. Podczas wizyty u boga Zeusa na młodych gimnazjalistów czekały wyzwania wymagające nie lada odwagi i poświęcenia np. jedzenie kredy, picie mleka i jedzenia karmy dla kotów, tańczenia gołymi stopami po szyszkach. Obie klasy zmagały się z różnymi pytaniami zadawanymi przez starszą młodzież. Reprezentanci klas pierwszych mieli też za zadanie wypić ,,smaczną miksturę’’ oraz naszkicować portret wychowawcy. Wszyscy zaliczyli pozytywnie tzw. otrzęsiny i zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Podczas otrzęsin uczniowie dobrze się bawili, nawet wychowawczynie klas pierwszych: pani Wioletta Mączyńska i pani Lilla Kwiatkowska, które odważnie przyłączyły się do wspólnej zabawy.

Ostatnim punktem uroczystości była dyskoteka, podczas której rodzice uczniów klas pierwszych przygotowali dla uczniów i nauczycieli słodki poczęstunek.