WYCIECZKA DO CZĘSTOCHOWY I OŚWIĘCIMIA

04.04.2019

29 marca 2019 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego oraz klas VIII, VII i VI Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Sochocinie udali się na pielgrzymkę autokarową do Częstochowy oraz Oświęcimia. Organizatorem wyjazdu był nasz katecheta, ks. Tomasz Baranowski, opiekunami zaś p. Aneta Kapela, p. Katarzyna Giranowska – Kopeć oraz p. Dorota Goździewska. Wycieczka miała charakter duchowy i historyczny.

Wyjechaliśmy z Sochocina o godzinie 4:00 rano. Pierwszym punktem pielgrzymki była Częstochowa. O godzinie 9:30 uczestniczyliśmy w Mszy Świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu, polecając opiece Matce Bożej tegorocznych gimnazjalistów i ósmoklasistów. Wzięliśmy udział również w drodze krzyżowej, którą poprowadził ks. Tomasz.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Zwiedzanie rozpoczęliśmy się około godziny 14:00. To wyjątkowe miejsce zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Została nam przybliżona historia Holocaustu, czyli zagłady Żydów. Widzieliśmy piece krematoryjne, komory gazowe, w których zginęły miliony ludzi. Więźniowie żyli w nieludzkich warunkach, byli bici, poddawani torturom, różnym pseudomedycznym eksperymentom. Mieliśmy także okazję zobaczyć ścianę straceń, gdzie były wykonywane wyroki na więźniach oraz celę świętego Maksymiliana Kolbe, w której został zamordowany. Zwiedzanie w Auschwitz dobiegło końca około godziny 15:30.

Następnie pojechaliśmy do obozu Birkenau, który powstał na terenie wysiedlonej wioski, w całości został zbudowany przez więźniów Oświęcimia. Duża jego część została zniszczona, lecz zachowały się drewniane baraki. Panowały tam nieludzkie warunki.

Wizytę w tych miejscach zapamiętamy na pewno na długo. Była to ważna lekcja w naszym życiu. Wróciliśmy do Sochocina około godziny 23:00.

Michalina Dyguła, kl.3A gim.