"Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży"

29.03.2012

W Publicznym Gimnazjum w Sochocinie w klasach trzecich będzie realizowany program edukacyjny pt."Kleszcz mały czy też duży nic dobrego nie wróży". Jest to II edycja programu pod egidą Nadleśnictwa i Sanepidu w Płońsku. Szkolnym koordynatorem została p.Elżbieta Kupniewska-Makówka, która wystosowała list do rodziców naszych gimnazjalistów.

 

SZANOWNI PAŃSTWO

Pragnę poinformować, że Państwa dziecko będzie uczestnikiem programu edukacyjnego na temat zapobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze na człowieka pt. ”Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży”.

Program ten został zainicjowany przez pracowników promocji zdrowia Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa podlaskiego i członków Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej Oddział w Białymstoku. Głównym powodem powstania programu i jego realizacji była sytuacja epidemiologiczna województwa podlaskiego w zakresie występowania chorób przenoszonych przez kleszcze: boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu i opon mózgowych.

Na terenie województwa mazowieckiego również zaobserwowano wzrost zachorowalności na choroby przenoszone przez kleszcze na człowieka. W związku z tą sytuacją epidemiologiczną Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie  w drugim semestrze roku szkolnego 2011/2012 rozpoczyna realizację programu profilaktyki chorób odkleszczowych na terenie województwa mazowieckiego.

Korzystając z okazji pragnę przypomnieć Państwu, jak ważna jest edukacja młodzieży w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych, czyli wykształcenie umiejętności zabezpieczania się przed ukąszeniem kleszcza, zachowania się po stwierdzeniu ukąszenia oraz roli szczepień ochronnych w zapobieganiu zachorowaniom na kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych.

Mam nadzieję, że zajęcia, w których będą uczestniczyć Państwa dzieci zainicjują rozmowy na ten temat w Waszym domu, co być może przyczyni się do zabezpieczenia członków Państwa rodziny przed zachorowaniem na groźne choroby przenoszone przez kleszcze na człowieka.

Nauczyciel