POTYCZKI TEOLOGICZNE

20.05.2019

Dnia 6 maja 2019 roku w świetlicy szkolnej odbyły się już po raz ósmy potyczki teologiczne. Uczestnikami byli uczniowie klas VII, VIII Szkoły Podstawowej oraz III klasy Gimnazjum. Konkurs rozpoczęto tradycyjnie modlitwą poprowadzoną przez ks. Tomasza Baranowskiego. W jury zasiedli: pani dyrektor Beata Grabarczyk–Tomaszewicz, pani Dorota Goździewska oraz ks. Tomasz Baranowski. Uroczystość poprowadziła uczennica klasy VII a Maja Kruszewska.

W tym roku potyczki dotyczyły najistotniejszej formy życia chrześcijanina – Mszy Świętej. Pan Jezus ustanowił Eucharystię, aby być jak najbliżej nas, byśmy przez Komunię świętą zjednoczyli się z Nim, a karmiąc się tym Boskim Pokarmem, nigdy nie ustali w drodze do nieba.

Pierwsze zadanie polegało na rozwiązaniu krzyżówki, a otrzymane hasło należało krótko wyjaśnić. Tylko trzy grupy poradziły sobie bardzo dobrze z tym zadaniem. Kolejna konkurencja polegała na ułożeniu z rozsypanki wyrazowej słów Pana Jezusa dotyczących przeistoczenia. Następnie uczniowie zajęli się wypełnianiem luk w tekstach liturgicznych Mszy świętej. Podczas czwartej konkurencji należało wykazać się pomysłowością, gdyż zadaniem uczniów było napisanie zaproszenia na niedzielną Mszą świętą.

Następnym zadaniem był quiz liturgiczny. Tutaj młodzież wykazała się obszerną wiedzą. Szóstą zarazem ostatnią konkurencją było ułożenie modlitwy, w której uczniowie mieli podziękować Panu Jezusowi za ustanowienie Eucharystii. W tym zadaniu poziom był wyrównany, gdyż wszystkie grupy doskonale poradziły sobie i ciekawie ją zinterpretowały.

Po podliczeniu punktacji przez jury, pani dyrektor Beata Grabarczyk – Tomaszewicz, przedstawiła wyniki tegorocznych potyczek teologicznych, a następnie z ks. Tomaszem Baranowskim wręczyła nagrody i dyplomy:

I miejsce – klasa III B gimnazjum

II miejsce – klasa III A gimnazjum

III miejsce – klasa VII b

Wyróżnienia – klasy VIII a, VII a i VIII b.

Zwycięzcom gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za udział. Zapraszamy do wzięcia udziału w następnej dziewiątej edycji za rok.