Młodzież a odpowiedzialność karna

06.03.2012

Odpowiedzialność  karna to odpowiedzialność sprawcy czynu  społecznie niebezpiecznego, zabronionego pod groźbą kary przez ustawę w czasie jej obowiązywania. Według prawa polskiego ponoszą ją tylko osoby poczytalne po ukończeniu 17 lat, nieletni odpowiadają według specjalnych zasad (źródło: portalwiedy.onet.pl). O tym jak w świetle prawa odpowiadają za swoje czyny młodzi ludzie, dowiedzieliśmy się na spotkaniach z funkcjonariuszami policji z Komendy Powiatowej Policji w Płońsku.

W naszej szkole dnia 21 lutego 2012 roku od godziny 10.00 w świetlicy szkolnej rozpoczęły się specjalne lekcje, w których brali udział uczniowie wszystkich klas naszego gimnazjum. Wykłady poprowadzili policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii: pani Monika Drzeszewska oraz pan Jarosław Trębski. Zaproszeni goście działali w ramach założonych celów Szkolnego Programu Wychowawczego i Profilaktycznego w Publicznym Gimnazjum im. Orła Białego w Sochocinie.

Funkcjonariusze przybliżyli nam, za jakie czyny możemy zostać ukarani, ale również jakie konsekwencje poniesiemy schodząc z drogi prawa. Dowiedzieliśmy się również, kogo nazywamy osobą zdemoralizowaną.

Prelekcja uświadomiła nam, jakie czekają kary za działania wbrew prawu. Dzięki temu wielu z nas znając konsekwencje, nie popełni błędów w swoim młodzieńczym oraz dorosłym życiu.

Ponownie policjanci przybyli do naszej szkoły 29 lutego br. i o godz. 16.30 spotkali się z naszymi rodzicami.

Weronika Gizińska kl.IIC gim.