MAMY POMYSŁ, JAK POKAZAĆ MATEMATYKĘ W CIEKAWY SPOSÓB!!! WARSZTATY MATEMATYCZNE

10.04.2019

1 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) w PZSiPS w Sochocinie odbyły się WARSZTATY MATEMATYCZNE DLA GIMNAZJALISTÓW pod hasłem „BRYŁY kreatywnym okiem”. Warsztaty poprowadziła dla swoich podopiecznych p.Katarzyna Grablewska. Były to drugie warsztaty matematyczne, do których podeszliśmy z ogromną pasją. Dlaczego? Bo uwielbiamy matematykę i zapewniamy! MATEMATYKA NIE MUSI BYĆ NUDNA.

W programie warsztatów znalazły się m.in.:

-prezentacje multimedialne/wizualizacje/filmy edukacyjne/gry i zabawy dydaktyczne,

-projektowanie siatek brył/klejenie brył,

-bryły szyte,

-wykonywanie doświadczeń dotyczących graniastosłupów, ostrosłupów, walców, stożków oraz  kul,

-rozwiązywanie zadań , wykonywanie obliczeń, rozwijanie wyobraźni przestrzennej,

-praca w grupach, praca indywidualna,

-konkurs wiedzy „Milionerzy”.

Matematyka to nie tylko rozwiązywanie zadań w książkach, ale również ciekawe ZABAWY, GRY, DOŚWIADCZENIA, przez które dzieci i młodzież uczą się mimowolnie. Do nauki liczenia można wykorzystać praktycznie wszystko: miarę krawiecką, klamerki, zawieszki od herbaty, kasztany, kwiatki rosnące w ogrodzie szkolnym itd. Dzieci często same tworzą gry matematyczne. Starsze dzieci mogą wykonywać doświadczenia, tworzyć manualnie obiekty matematyczne.

Jak pokazały zajęcia warsztatowe młodzież chłonęła wiedzę z zainteresowaniem i pasją. Ciekawe doświadczenia, nietuzinkowe pomysły prowadzącej oraz uczniów ukazały młodzieży ciekawą stronę matematyki, a pasjonatów matematyki pobudziły do niecodziennej kreatywności, czego wynikiem było powstanie wielu inspirujących, ciekawych prac uczniów, które w przyszłości mogą posłużyć jako pomoce dydaktyczne w nauczaniu matematyki. Liczymy, że te nieszablonowe warsztaty odczarują młodzieży matematykę i zachęcą do zgłębiania tej nauki.