Lekcja astronomii

14.02.2012

Dnia 10 lutego 2012 roku, pan Adam Derdzikowski przeprowadził lekcję astronomii dla uczniów klas IIIA i IIIB, opiekunami gimnazjalistów były pani Magdalena Grabowska i pani Katarzyna Kamińska. Lekcja prowadzona przez pana Derdzikowskiego miała charakter 2-godzinnego wykładu bogato ilustrowanego zdjęciami, schematami i wykresami.

W pierwszej części zawarte były informacje związane z wybitnym płońszczaninem Janem Walerym Jędrzejewiczem, który na ziemi płońskiej rozpropagował tę niszową dziedzinę wiedzy, jaką wydaję się być astronomia. Uczniowie dowiedzieli się również o działalności koła astronomicznego, którego patronem jest wspomniany Jan Walery Jędrzejwicz. Po przedstawieniu biografii i omówieniu „Kosmografii”- Jędrzejwicza, prelegent krótko scharakteryzował wszystkie ciała niebieskie znajdujące się we Wszechświecie, szczegółowo opisał ich genezę, wygląd, wiek oraz budowę. Druga część opowieści zawierała informacje związane z budową Układu Słonecznego, czyli Słońca i krążących wokół niego planet. Uczniowie mogli zobaczyć mapy nieba, przekonać się jak „rodzi” się gwiazda, jak „żyje” i kiedy „umiera”, na czym polega aktywność słoneczna i co kryje pas Kuipera. Wykładowca razem z młodzieżą zastanawiał się, czy istnieje życie poza Ziemią i jakie warunki muszą być do tego spełnione. Zachęcał do obserwacji nieba będącego drogowskazem, z którego korzystali nasi przodkowie. Na zakończenie zaprezentował „plamy” na Słońcu objaśniając ich genezę i wpływ na nasze życie. Uczniowie podziękowali za bardzo interesujący wykład. Na uwagę zasługuje fakt iż pan Derdzikowski przekazuje bardzo dużo informacji dotyczących astronomii na maila szkoły, za co bardzo dziękujemy.