FRANCJA-NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANY KRAJ NA ŚWIECIE

27.01.2019

Szkolny Klub Europejski zajmuje się rozwijaniem świadomości europejskiej poprzez poznawanie dziedzictwa kulturowego naszego kraju oraz szerzeniem informacji o krajach członkowskich Unii Europejskiej. Z tej to inicjatywy została zaproszona do naszej szkoły wolontariuszka z Francji-Alice Périer, na co dzień wspierająca działania Fundacji Schumana. Zajęcia pt:  „What is France? Let’s talk about France but not in a boring way przeprowadzone zostały 9 stycznia 2019 r. w języku angielskim w klasie Vc, IIIA/B gimnazjum-wśród członków Klubu Europejskiego oraz w klasie VIb.

Na początku pani Périer przedstawiła się wszystkim i opowiedziała o swoich zainteresowaniach tj. geografia, (studiowała ją przez 4 lata), zamiłowanie do tworzenia map i nagrywania krótkich filmików o ciekawych miejscach Francji oraz pisanie blogów. Wspomniała także o możliwościach, jakie daje młodzieży wolontariat w ramach programu Erasmus+: nawiązywanie kontaktów, poznawanie innych kultur oraz doskonalenie języka angielskiego.

Podczas warsztatów prowadząca w bardzo ciekawy sposób przybliżyła najważniejsze informacje o Francji przygotowując dla uczniów dwie gry takie jak: „Pick up the box”(pytania i wyzwania w magicznym pudełku) oraz „France or not, right or wrong? (Francja czy nie? Prawda/fałsz?) Przypomnieliśmy sobie, jak nazywa się prezydent Francji, jaka waluta obowiązuje w tym kraju, jakie kolory ma francuska flaga, jakie brzmi hymn i motto Francji oraz jakie firmy francuskie występują w Polsce np.Carrefour. Uczniowie odbyli także wirtualną podróż po najważniejszych zabytkach i miejscach Francji (m.in. Wieża Eiffla,Luwr, katedra Notre-Dame, Disneyland, Pola Elizejskie, Łuk Triumfalny) Poznali francuskich projektantów,popularnych aktorów i piosenkarzy. Obejrzeli także krótki film nagrany przez Alice o jej miejscowości-Rouen.

Po zajęciach w szkole, gość udał się na obiad oraz odwiedził Izbę Pamiątkową Guzikarstwa. Historia sochocińskiego guzikarstwa, produkcja guzików oraz eksponaty bardzo zainteresowały p.Perier. Największe jednak zdziwienie wywołało u niej zdjęcie ludności żydowskiej na Górze Napoleona.