SĄ TAKIE MIEJSCA...

W poniedziałek, 07 kwietnia 2016 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z wychowawcami:  p. Lillą Kwiatkowska, p. Wiolettą Mączyńską oraz z księdzem Tomaszem Baranowskim i p. Anną Buras wybrali się  na wycieczkę do Częstochowy i Oświęcimia.

Po 5-cio godzinnej podróży dotarli się w Częstochowy i udali do Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze. Ksiądz Tomasz przybliżył historię zabytków oraz budowli, po czym wszyscy przeszli przed obraz Najświętszej Marii Panny, aby uczestniczyć we mszy świętej. Następnie młodzież z opiekunami odprawiła Drogę Krzyżową na wałach Klasztoru.

Kolejnym punktem  programu był obóz koncentracyjny Auschwitz–Birkenau w Oświęcimiu. Tam wycieczkowicze otrzymali słuchawki i małe radioodbiorniki. Odwiedzili wiele miejsc, m.in. krematoria, baraki, cele zwane ciemnicami. Całe ściany wyłożone zdjęciami ofiar, stosy butów, okularów, ubrań, wprowadziły wszystkich w nastrój zadumy. Opowieści o wycieńczonych ludziach, o warunkach, w jakich byli przetrzymywani, o torturach, karach i ich codziennym życiu wywoływały w uczniach najgłębsze uczucia. Zobaczyli również wielkie księgi z danymi zmarłych. Nie mieściło się im w głowie, jak można było do czegoś takiego doprowadzić i jak okrutna była wojna. Uczestnikom wycieczki zostały przedstawione nazistowskie cytaty ówczesnych polityków, mających jedno założenie – wymordować wszystkich Żydów, uznanych za „rasę niższą”. Po zakończeniu zwiedzania Muzeum w Auschwitz, z głową pełną pytań i przemyśleń, w milczeniu uczniowie udali się do autobusu i przejechali do Muzeum Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mieli możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych i ruiny krematorium. Poznali także warunki w jakich musieli żyć więźniowie.

Ta wycieczka z pewnością zostanie wszystkim uczestnikom wyjazdu w pamięci na bardzo długo – było to dla nich ogromne przeżycie. Już teraz są przekonani, że pamięć o tym miejscu i o tym, co się tam zdarzyło, jest niezmiernie ważna. „Skoro zdarzyło się to raz, może powtórzyć się znowu. Oto sedno tego, co mamy do powiedzenia” – brzmi jeden z cytatów, który najbardziej zapadł uczniom w pamięć. 

Wycieczkę opisała L. Kwiatkowska