TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY

22.11.2019

Święto Odzyskania Niepodległości jest dla nas bardzo ważnym świętem. W tym roku postanowiliśmy uczcić je trochę inaczej, przeprowadzając wiele działań, w ramach TYGODNIA PATRIOTYCZNEGO. Zaangażowaliśmy całą społeczność szkolną i zachęciliśmy do aktywności w czasie szkolnych obchodów.

W piątek 8 listopada o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna wspólnie śpiewała hymn Polski, oglądaliśmy również pokaz tańca w wykonaniu najmłodszych-5 i 6 latków, pieśni patriotyczne prezentowane przez uczennice klasy III oraz uczennice klasy VIIIa-Maję Kruszewską i Zosię Mączyńską.

12 listopada, we wtorek, uczniowie wysłuchali audycji radiowej o trudnej drodze polskiego narodu do upragnionej Niepodległości. Audycję przygotowały: Maja Kruszewska i Zofia Mączyńska pod kierunkiem  p. Anny Buras i p. Doroty Goździewskiej.

13 listopada, w środę, w czasie długiej przerwy rozbrzmiewały z głośników szkolnego radiowęzła pieśni patriotyczne. Dominowały, tak bardzo lubiane, pieśni legionowe np.:  „Szara piechota”.

14 listopada, w czwartek, uczniowie klas III-VIII mogli sprawdzić swoją wiedzę historyczną przy tzw.  Stoiskach. Uczniowie rozwiązywali ciekawe zadania historyczne w postaci krzyżówek, zagadek, quizów opracowanych przez nauczycielki języka polskiego i historii. W czytelni została zaprezentowana wystawa prac konkursowych uczniów klas V „ Nasze godło narodowe”. Uczniowie klas  I-III wraz z wychowawczyniami przychodzili oglądać wystawę i uczestniczyli w „Lekcji patriotyzmu”, przygotowanej przez bibliotekarkę szkolną. Dzieci wykazały się dużym zasobem wiedzy na temat symboli narodowych, zachowań i postaw patriotycznych.

Patriotyczny Piątek był podsumowaniem całego Tygodnia Patriotycznego w naszej szkole. 15 listopada 2019 r. w świetlicy szkolnej o godzinie 9.45 odbyło się spotkanie uczniów klas Va, Vb, Vc oraz VIc z przedstawicielami Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg w Ciechanowie-panem Jackiem Andrzejem Stachewiczem (Prezesem Zarządu Okręgu, Generałem Brygady) i panem Bolesławem Ozdarskim w randze pułkownika.

Żołnierze w pełnym rynsztunku z szablą, karabinem i ze sztandarem opowiadali o czasach Polski  Międzywojennej, o życiu działacza niepodległościowego Józefa Piłsudskiego, o życiu Polaków w tym okresie.

Podczas spotkania zostały rozdane nagrody i dyplomy za najciekawsze kartki adresowane do Powstańców, wykonane przez naszych uczniów w akcji „BohaterON”. Uczniowie klas III-VIII przygotowali 210 kartek, z których 10 zostało wyróżnione przez opiekunki Klubu Wolontariatu. Nagrody otrzymali: Kinga Karabin IIIb, Filip Wasiak IVa, Julia Pniewska V a, Jacek Dyguła Va, Bartek Sterliński Vc, Bartek Smardzewski VIa, Oliwia Rutkowska VIa, Kowalewski Hubert VIIb, Angelika Szulc VIIIb, Julia Gerkowska VIIIb.

W antraktach pomiędzy kolejnymi częściami spotkania śpiewaliśmy pieśni patriotyczne tj. „ Marsz Pierwszej Brygady”, „Pierwsza Kadrowa”, „Piechota”, „Przybyli Ułani pod okienko”. Wizytę Piłsudczyków w naszej szkole zorganizowały: p. Anna Sobótka, p. Magda Bachman, p. Monika Pniewska, p. Elżbieta Kupniewska-Makówka.

Tydzień Patriotyczny przygotowali nauczyciele Zespołu Humanistycznego we współpracy z opiekunami Klubu Wolontariatu.